Split payment – pytania i odpowiedzi

Przepisy nie są takie jasne

Dostałam od Was kilka pytań dotyczące split payment i w tym wpisie będą rozwiewać Wasze wątpliwości. Jednak zanim zacznę, chcę Wam podziękować, za te wszystkie ciepłe słowa dotyczące mojej “ściągi” ze split payment! Cieszę się, że jest dla Was taka pomocna 🙂

Jeżeli nie masz jeszcze mojego poradnika koniecznie zapisz się na newsletter i pobierz go za darmo!

 1. Ciągle zapominam, 15 tys netto czy brutto? 

Obowiązkowa płatność metodą split payment dotyczy wartości FAKTURY równej lub wyższej od 15.000 zł BRUTTO.

2. Co z przedpłatą dokonywaną za towary z listy na podstawie proformy lub zamówienia? Też podział płatności?

Tak, w przypadku zaliczek i przedpłat też będzie obowiązywał podział płatności. Jednak w przypadku zapłaty zaliczki w podzielonej płatności podatnik powinien być w stanie udowodnić, że płacona przez niego zaliczka dotyczy konkretnej faktury, którą otrzyma po zapłacie zaliczki. Chodzi i o to, aby w przypadku kontroli nie było wątpliwości, co do zastosowania split payment dla danej faktury.

3. A jeżeli odbiorę inną ilość towaru i w finalnej fakturze wyjdzie np. dopłata, to nie będzie problem?

Do zapłaconej zaliczki musisz otrzymać fakturę zaliczkową na wpłaconą kwotę brutto. Dopłata będzie wynikała z kolejnej faktury, już końcowej. Przy split payment liczy się wartość poszczególnej faktury, więc nie powinno być problemu. Choć zawsze trzeba pamiętać o solidarnej odpowiedzialności, gdyby sprzedawca nie rozliczył VAT – tylko przez zastosowanie split payment można jej uniknąć.

4. Jeśli nie jestem płatnikiem VATu, też obowiązuje mnie ta metoda?

Tak! Ustawa o VAT obowiązuje wszystkich podatników do stosowania metody split payment przy zakupach po spełnieniu określonych warunków, bez znaczenia na status podatnika VAT. Mówi ona on “podatniku”, nie wskazuje, że dotyczy to wyłącznie “podatników VAT”.

Obowiązkowy split payment

5. Jeżeli jestem nievatowcem, to mam sobie przelać na rachunek VAT jakąś kwotę „na wszelki wypadek”?

Prawda jest taka, że dla nievatowca nikt nie zapłaci za towary, czy usługi metodą split payment, ponieważ nie wystawia on faktur z podatkiem VAT. Nie będzie tym samym środków na rachunku VAT. Jednak nie musisz ich mieć, aby zapłacić metodą podzielonej płatności. W tej metodzie chodzi o to, aby kontrahent jakiemu zapłacisz, dostał podzieloną płatność i jemu płatność rozbije się na koncie. Dla nievatowca cała należność brutto zejdzie z głównego rachunku.

6. Co z płatnościami w innych walutach?

Rachunek VAT może być prowadzony tylko w walucie polskiej – mówi o tym obowiązujące prawo bankowe. W związku z tym wykonanie przelewu z podzieloną płatnością w obcej walucie jest niemożliwe. Jednak dotyczy to jedynie transakcji z zagranicznymi podmiotami, których w większości split payment nie obowiązuje, bo nie mają u siebie takich przepisów.

Jednak pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli polska firma wystawi nam fakturę w innej walucie (a ma do tego prawo) – na fakturze musi pokazać kwotę podatku VAT przeliczoną na złotówki. Płacąc więc za taką fakturę znamy kwotę VAT w złotówkach i musimy zastosować w stosunku do niej metodę podzielonej płatności. Resztę faktury możemy opłacić w obcej walucie z głównego lub z walutowego konta.

7. Świadczę usługi nieobjęte obowiązkowym split payment. Interesują mnie więc tylko, a właściwie aż zakupy. Na co muszę zwrócić uwagę?
  • wartość faktury – jeżeli jest ponad 15.000 zł musisz sprawdzić, czy zawiera towary lub/i usługi z zał. 15 Ustawy o VAT. Jeżeli zawiera musisz zastosować MPP, co najmniej w stosunku do tych pozycji z załącznika.
  • oczywiście na sprzedawcy ciąży obowiązek oznaczenia takiej faktury dopiskiem: MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI, jednak brak tego dopisku nie zwalnia kupującego z dokonania właściwej płatności! Nadal kupujący będzie ponosił odpowiedzialność, jeżeli dokona błędnej płatności.
  • ważne: aby dokonać obowiązku i zastosować split payment musisz posiadać rachunek VAT, a co za tym idzie musisz mieć założone konto firmowe. Z konta osobistego nie dokonasz podzielonej płatności. Po za tym ustawodawca wpisał w ustawie wprost, że podatnik dokonujący zakupu towarów i/lub usług z zal. 15 musi posiadać rachunek VAT.
  • jak pisałam we wcześniejszym pytaniu – nie jest istotne, czy jako kupujący jestem podatnikiem VAT, czy nie – w ustawie jest mowa w kontekście kupującego o “podatniku”, nie o “czynnym podatniku VAT” ! Podatnikami jesteśmy wszyscy…
  • z obowiązku split payment nie zostały wyłączone płatności kartą i szybkimi przelewami. Tutaj trzeba szczególnie uważać, aby za transakcje powyżej 15.000 zł dot. zał. 15 płacić przelewem bankowym z zastosowaniem split payment. Szczególnie zwróć na to uwagę przy zakupach stacjonarnych na duże kwoty, aby faktury były przelewowe ? przezorny, ubezpieczony.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Jeżeli ciągle masz jakieś pytania i wątpliwości – pytaj śmiało! Wiem, że każda branża jest specyficzna i każdą trzeba rozpatrzyć indywidualnie. Postaram się pomóc 🙂