Właściwy Urząd Skarbowy dla jednoosobowej działalności

Od czego zależy przynależność podatnika do urzędu skarbowego?

Kto się przyzna, czy wie jaki jest jego właściwy urząd skarbowy do rozliczania podatków z działalności? I na czym ta właściwość polega?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest obliczanie i wpłacanie podatków do właściwego urzędu skarbowego.

Otóż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że właściwym urzędem w przypadku prowadzenia JDG nie jest urząd właściwy według adresu siedziby firmy, a według miejsca zamieszkania właściciela firmy.

Dotyczy to zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Otwierasz firmę? To definicje, które powinieneś znać

Wynika to z par. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych:

właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się według miejsca zamieszkania.

Najważniejsze – miejsce zamieszkania

Podatnikiem w przypadku JDG jest osoba fizyczna i to właśnie w oparciu o jej miejsce zamieszkania ustalany jest właściwy urząd skarbowy.

Co ważne nie jest to miejsce Twojego zameldowania, bo nie ma już obowiązku meldunku.

Nie uciekniesz więc daleko przed urzędem skarbowym, mieszkając w Warszawie, a mając siedzibę firmy w Krakowie – choć wiele osób na początku tak myśli.

Co najwyżej dłużej będzie szła do Ciebie korespondencja z urzędu.

Zmiana miejsca zamieszkania – co zrobić?

Co jeżeli w ciągu roku zmienisz adres zamieszkania?

Po prostu zmienia się urząd skarbowy – aktualizujesz wniosek w CEIDG w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

Dodatkowo, jeżeli jesteś vatowcem musisz wysłać aktualizację zgłoszenia VAT-R do nowego urzędu skarbowego.

Kolejny podatek zapłacisz do nowego urzędu. Już urzędy same między sobą przekażą sobie resztę informacji np. kwotę dotychczasowo wpłaconych zaliczek na podatek w ciągu roku. Choć czasem niestety trzeba im pomóc, ale to inna historia…

Gdzie sprawdzić, który to urząd?

Każdy urząd skarbowy w Polsce ma przypisany swój zasięg terytorialny. Zdarza się, że dla danej miejscowości występuje tylko jeden urząd, ale przy większych miastach jest ich nawet kilka.

Gdzie sprawdzisz jaki urząd jest właściwy dla Ciebie?

Niestety Krajowa Administracja Skarbowa nie udostępnia wyszukiwarki, dzięki której jest to możliwe. Możesz to sprawdzić na stronie:

https://bazy.hoga.pl/urzedy.asp

Jeżeli chcesz potwierdzić informację, jakie pokaże baza, możesz wejść na stronę urzędu skarbowego i to sprawdzić. Każdy urząd skarbowy posiada swoją stronę internetową i ma na niej określony swój zasięg terytorialny.

Znajdziesz go w zakładce Organizacja -> zasięg terytorialny.

Już wszystko wiesz

Teraz już wiesz z jakim urzędem musisz się rozliczać i płacić podatki. Ta informacja jest też potrzebna przy składaniu wniosku do CEIDG. Kluczowe jest miejsce Twojego zamieszkania, a w razie kontroli – to loteria i ludzie – zależy na kogo się trafi 😉