WAKACYJNE WYWRÓCENIE PRZEPISÓW

ZMIANY 2022

Z dniem 1 lipca 2022 weszły w życie nowe przepisy podatkowe dotyczące najważniejszych trzech form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Poniżej opis zmian, jakie mają większy lub mniejszy wpływ na podatki dochodowe w naszej, jak i Waszej firmie.

SKALA PODATKOWA

Od lipca 2022 uległa zmianie wysokość podatku dochodowego w skali podatkowej. Przede wszystkim 17% podatku zmienia wartość na 12%. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać zmniejszenie wysokości płaconego podatku dochodowego. Niemniej tym samym zmieniła się tzw. kwota zmniejszająca podatek z kwoty 5 100 zł na 3 600 zł rocznie. Miesięcznie będzie to dawało odliczenie w kwocie 300 zł, zamiast dotychczasowych 425 zł. Skala podatkowa prezentuje się więc następująco:

Podstawa opodatkowania Podatek wynosi
do 120 000 zł12% minus kwota zmniejszająca podatek 3 600 zł
powyżej 120 000 zł10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł, co oznacza, że do tej kwoty dochodu podatek w ogóle nie wystąpi.

Najważniejszą zmianą jest chyba kwestia wyrzucenia z przepisów całkowicie tzw. ULGI DLA KLASY ŚREDNIEJ. Szkoda tylko, że te przepisy w ogóle pojawiły się w ustawie od początku stycznia, skoro jednak rządzący uznali, że nie są takie niezbędne, jak to wcześniej określali…

Zakończył się też (bezsensowny) obowiązek wyliczanie zaliczek od wynagrodzeń dwoma sposobami (ze stycznia 2022 oraz wg stanu na koniec grudnia 2021). Chodziło wtedy o to, aby wybrać korzystniejszą dla podatnika opcję opodatkowania. Wróciła za to możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem osoby samotnie je wychowującej i to jest bardzo ważna zmiana na plus.

Co się stanie jeśli ktoś miał różnie w zależności od miesiąca wyliczaną zaliczkę na podatek plus wychodziła mu przez pół roku ulga dla klasy średniej? Będzie miał nieziemsko długie zeznanie podatkowe…

PODATEK LINIOWY

W podatku liniowym otrzymaliśmy natomiast możliwość zmiany tej formy opodatkowania na wyłącznie SKALĘ PODATKOWĄ. Zmiany takiej będzie można dokonać w zeznaniu rocznym za 2022 rok.

Wybór skali podatkowej za 2022 nie spowoduje jednak zmiany miesięcznych rozliczeń zaliczek. Będziemy musieli w tym wypadku do końca roku wyliczać i PŁACIĆ zaliczki wg zasad podatku liniowego. Dopiero w zeznaniu rocznym wyliczyć, czy przejście na skalę podatkową da nam jakieś korzyści i ewentualny zwrot podatku dochodowego.

Główną zmianą w tej formie opodatkowania jest natomiast możliwość odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych do kwoty 8 700 zł ROCZNIE. Oznacza to, że możemy wrzucić w koszty działalności składki, jakie zostały zapłacone, jednak należy pamiętać, że w przypadku, gdy po rozliczeniu rocznym ZUS, okaże się, że jakiekolwiek składki będą do zwrotu, będą one musiały z powrotem podwyższyć dochód do opodatkowania i mogą spowodować dopłatę podatku. Można tez w tym wypadku rozliczyć zapłacone składki zdrowotne dopiero w zeznaniu rocznym, gdy będziemy znali ich faktyczną wartość za cały rok składkowy w ZUS.

RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH

Firmy, które rozliczają się ryczałem, będą miały natomiast dwie opcje na zmianę formy opodatkowania za 2020 rok:

  • zmiana w zeznaniu rocznym za 2022 rok WYŁĄCZNIE NA SKALĘ PODATKOWĄ. Oznacza to, że będziemy wyliczać i PŁACIĆ zaliczki na podatek wg ryczałtu do końca roku. Potem w zeznaniu rocznym będzie można wyliczyć podatek z całego roku wg skali podatkowej i zawnioskować o ewentualny zwrot.
  • zmiana od LIPCA 2022 WYŁĄCZNIE NA SKALĘ PODATKOWĄ. W tym wypadku będziemy składać dwa zeznania roczne. Jedno za pół roku na ryczałcie i drugie za pół roku na skali podatkowej. Tej zmiany będzie można dokonać w CEIDG do 22 sierpnia 2022.

Zmiana na skalę podatkową po rozliczeniu całego roku na ryczałcie będzie wiązać się z koniecznością “stworzenia” Księgi przychodów i rozchodów za cały rok podatkowy. Tylko dzięki niej będzie można ustalić wysokość kosztów możliwych do rozliczenia za 2022 rok. Dodatkowa praca dla księgowości? Przecież program zrobi to jednym przyciskiem…. i właśnie na pewno nie będzie takiej możliwości. Pewnie będzie nas czekać księgowanie wszystkiego na nowo przy tej opcji.

Drugą zmianą jest możliwość odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od przychodu do opodatkowania. Występuje tutaj limit do 50% kwoty zapłaconych składek.
Warto tu zaznaczyć, że te składki będziemy odliczać od przychodu, a nie od podatku.
Np. Dla podatnika ze średnią wysokością składki zdrowotnej na ryczałcie (559,89 zł), na 12% ryczałcie, korzyść podatkowa wyniesie: 559,89 zł * 50% = 279,95 zł * 12% podatku = 34 zł miesięcznie.

PODSUMOWANIE

Ile z tych zmian będzie korzyści, a ile problemów tego nie wie nikt …

Jedno jest pewne, odliczeń składek zdrowotnych można już dokonać w wyliczaniu zaliczki za czerwiec, czy za II kwartał 2022. I tak mamy zamiar robić, skoro choć mała, ale jest z tego korzyść podatkowa.

Czekamy na jakiś sensowny kalkulator, który pozwoli nam przedsiębiorcom zdecydować, co wybrać.
Jak się pojawi, to go tutaj podlinkujemy 🙂