Data otwarcia działalności gospodarczej

Czy data otwarcia działalności gospodarczej ma znaczenie?

Możesz nie zdawać sobie tego sprawy, ale data otwarcia firmy ma duże znaczenie. Czy wiesz, że może to wpłynąć na płacone przez Ciebie składki ZUS czy wysokość podatku dochodowego?

Ulgi w ZUS

Jeżeli otwierasz działalność i masz możliwość skorzystania z ulg w ZUSie, ważne jest, aby nie otwierać firmy pierwszego dnia miesiąca.

Wszelkie ulgi ZUS liczy się w pełnym miesiącach, więc przy odpowiedniej dacie możesz mieć dłuższą ulgę.

Przykład: Chcę skorzystać z ulgi na start (6 miesięcy) i otwieram firmę 2 października. Pierwszy pełny miesiąc prowadzenia przeze mnie działalności to listopad. Korzystam więc z ulgi przez 7 miesięcy zamiast 6.

Startujemy z nową firmą – ULGA NA START

To samo dotyczyć będzie korzystania z 24 miesięcy preferencyjnych składek ZUS. Przez to przesunięcie będziesz mógł korzystać z ulgi nawet przez 25 miesięcy.

Wszystko co musisz wiedzieć o ZUS – cześć II składki preferencyjne

Podatek liniowy

Kolejną sprawą jest możliwość skorzystania z rozliczania z tytułu działalności gospodarczej z podatku liniowego.

Podatek liniowy ma tą korzyść, że jeżeli zakładamy duże dochody w firmie – ponad 80.000 zł rocznie, możemy rozliczać się przez cały rok z podatku 19%. Nie wpadamy w ten sposób w drugi prób podatkowy w podatku liczonym według skali, czyli 32% podatku.

Jednak istnieje pewne ograniczenie, które może Cię zaskoczyć. Jeżeli przechodzisz na B2B i będziesz współpracował z tą samą firmą, w której wcześniej trwała Twoja umowa o pracę, to w tym samym roku nie możesz skorzystać ze stawki liniowej!

Możliwość skorzystania z podatku liniowego, będzie dopiero w kolejnym roku podatkowym.

To kiedy otworzyć firmę?

W kontekście ZUSu najkorzystniej jest założyć firmę 2 dnia miesiąca. Wtedy najdłużej skorzystamy z wszelkich ulg. Warto też rozważyć kwestię podatku liniowego w przypadku przejścia na B2B, bo być może 2 stycznia może okazać najwłaściwszą datą 🙂

Pamiętaj, że sam wniosek do CEIDG o otwarcie firmy możesz złożyć wcześniej niż data otwarcia działalności. Jeżeli zdecydujesz się na 2 stycznia, wniosek możesz wypełnić jeszcze przed zabawą sylwestrową, a nie 2 stycznia, kiedy będziesz odpoczywać po imprezie 🙂