Wszystko co musisz wiedzieć o ZUS – cześć II składki preferencyjne

Czas na drugą część opowieści o ZUS…

W ostatnim wpisie zajęliśmy się tym, co to jest ZUS, jakie składki płacimy i skąd one się biorą. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o uldze, z jakiej mogą skorzystać “nowi” przedsiębiorcy. Pamiętajcie, że w pierwszej kolejności zakładając firmę możecie skorzystać z Ulgi na start.

Startujemy z nową firmą – ULGA NA START dla nowych przedsiębiorców

Składki preferencyjne ZUS

Na czym polega ulga przy opłacaniu tych składek?

Jej podstawę wymiaru stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.250,00 zł.

Stąd podstawa preferencyjnych składek ZUS wynosi jedynie 675,00 zł.

Uwaga! Niech nie zmyli Was panująca na wszystkich stronach nazwa “preferencyjne składki ZUS”! Ulga bowiem dotyczy jedynie składek społecznych ZUS. Składka zdrowotna jest obowiązkowa ciągle i dla wszystkich w równej wysokości, bez znaczenia z jakich ulg korzystają i jak długo prowadzą działalność gospodarczą.

Ile wynoszą preferencyjne składki społeczne?

Czas na konkrety. Suma preferencyjnych składek społecznych to w 2019 roku 555,89 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym lub 539,35 zł bez niego. Czym jest dobrowolne ubezpieczenie chorobowe pisałam w pierwszej części przygód ZUSu.

Wszystko co musisz wiedzieć o ZUS – część I składki

Razem ze składką zdrowotną, preferencyjne składki ZUS wynoszą niecałe 600,00 zł.

https://zus.pox.pl/skladki-zus-2019.html

Jak długo można korzystać z preferencyjnych składek?

Z preferencyjnych składek ZUS można korzystać przez pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej.

Dlaczego pełne?

Jeżeli chcesz korzystać z ulg, jakie oferuje ZUS dla nowych przedsiębiorców, nie rozpoczynaj działalności z pierwszym dniem miesiąca. Korzystanie z wszelkich ulg rozpoczyna się zawsze z pełnym miesiącem prowadzenia działalności. Warto otworzyć firmę 2. dnia miesiąca, aby zyskać jeden miesiąc więcej ulgi.

– zapisz się na nasz newsletter, a w prezencie dostaniesz checklistę z takimi pomocnymi podpowiedziami.

Ograniczenia w stosowaniu

Niestety nie wszyscy nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS.

Kiedy skorzystasz z ulgi w ZUS? Jeżeli:

  • nie prowadzisz i przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś  pozarolniczej działalności,
  • w ramach własnej działalność gospodarczej nie świadczysz usług na rzecz byłego pracodawcy takich samych jak na etacie – dotyczy to pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tym samym roku, w którym założyłeś działalność, lub w poprzednim roku.

Co dalej?

Jeżeli skorzystałeś już z ULGI NA START i składek preferencyjnych, oznacza to, że Twój biznes działa już 2,5 roku. Gratulacje! 🙂

Kolejną ulgą z jakiej możesz skorzystać w kontekście ZUSu jest MAŁY ZUS.

Zajmiemy się nim w kolejnej części informacji o ulubionej instytucji polek i polaków 🙂