Kto musi zostać vatowcem?

Nikt nie jest bez VAT, ale kto musi zostać vatowcem?

Każdy z nas ma do czynienia z VATem nawet każdego dnia – wystarczy zrobić zwykłe zakupy w warzywniaku, aby zapłacić ten podatek. Nie ma tu żadnego znaczenia, czy prowadzicie działalność gospodarczą czy nie, bo ten podatek zobaczycie na każdym paragonie. Jednak my zajmiemy się podatkiem VAT w odniesieniu do firm.

Podstawowe definicje związane z VATem, znajdują się we wpisie o pojęciach, gdzie przedstawiam podatkowy slang, który powinien znać każdy przedsiębiorca. W tym artykule zajmiemy się tym, kto i kiedy powinien zostać VATowcem.

Otwierasz firmę? To definicje, które powinieneś znać

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Może przewrotnie zaczniemy od tego, kto vatowcem być nie musi.

W tym zakresie wyróżniamy dwa zwolnienia związane z podatkiem VAT. Pierwsze z nich to zwolnienie przedmiotowe, czyli związane z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zwolnienie takie “zdobywa” przedsiębiorca, który wykonuje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej konkretne czynności określone Ustawą.

Art. 43 ust. 1 Ustawy o podatku VAT ma 41 punktów, więc jak widzicie sporo działalności jest objęta takim zwolnieniem. Między innymi są to podmioty zajmujące się:

  • zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, pracowniczymi programami emerytalnymi, ubezpieczeniami,
  • opieką medyczną, profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia,
  • pomocą społeczną,
  • radiofonią,
  • dostawą produktów rolnych,
  • usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Czy wiecie, że podatek VAT w polskim prawie występuje już od ponad 25 lat?

To 25 lat zmagań z reformami, przystosowywanie się do ciągłych zmian, choć z drugiej strony to właśnie 40% wpływów podatkowych do budżetu państwa przynosi podatek VAT?

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienia VAT mają podmioty, których przychody ze sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 200.000 zł netto.

Oczywiście wszystko z zastrzeżeniem, że w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej limit ten jest liczony proporcjonalnie. Poniżej przykład, aby lepiej zrozumieć, jak wygląda taka proporcja.

Data rozpoczęcia działalności2019-08-09
Początek roku obrotowego2019-01-01
Koniec roku obrotowego2019-12-31
Liczba dni prowadzenia działalności144,00
Liczba dni w roku 2019365,00
Limit VAT 2019200 000,00 zł
Proporcja39,45%
Limit 201978 904,11 zł

Obowiązek zostania podatnikiem VAT

To teraz kilka słów o tym, kto bezwzględnie musi zostać podatnikiem podatku od towarów i usług, więc musi zgłosić się jako podatnik VAT już od dokonania pierwszej sprzedaży.

Od 1 września 2019 roku, katalog sprzedawanych towarów i usług, jakie nie mogą korzystać ze zwolnień znacznie się powiększył. Reguluje to art. 113 ust. 13 Ustawy o podatku VAT i są to między innymi:

  • towary sprzedawane przez internet należące do grup: preparaty kosmetyczne i toaletowe; komputery, wyroby elektroniczne i optyczne; urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzętu gospodarstwa domowego,
  • hurtowa i detaliczna sprzedaż (stacjonarna i internetowa) części do pojazdów samochodowych i motocykli,
  • usługi ściągania długów, w tym factoringu,
  • usługi prawnicze, w zakresie doradztwa i jubilerskie.

Oczywiście zawsze należy na bieżąco śledzić przepisy, aby sprawdzać, czy katalog ww towarów i usług się nie zmienił. Szczególnie przy otwarciu nowej działalności gospodarczej, czy też przy zmianie kodów PKD istniejącej firmy. Wykluczenia ze zwolnienia w każdej chwili mogą się zmienić, więc trzeba mieć się na baczności i sprawdzać, czy ustawodawca nie zrobił nam jakiejś niespodzianki.

Czy decydować się na zwolnienie?

“Jak Pani radzi? Warto więc korzystać z tego zwolnienia?”

Dokładnie takie pytanie bardzo często dostaje od klientów i w związku z powyższym równie często odpowiadam : “To zależy” 🙂

Oczywiście wszystko ma znaczenie i nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Rodzaj prowadzonej działalności, a także ilość przychodów i kosztów. Każdy przypadek jest indywidualny, więc każdy trzeba indywidualnie rozpatrzyć. Z tego względu zapraszam do konsultacji, aby rozważyć wszystkie plusy i minusy.