NIP na paragonie 2020

Jak jest teraz?

Kupując towary i usługi zazwyczaj od razu otrzymujemy paragon. Zgodnie z prawem mamy możliwość zażądać wystawienia faktury do paragonu.

Natomiast sprzedający ma obowiązek wystawić nam taką fakturę. Określony jest nawet termin – nie później niż w terminie 3 miesięcy od zakupu (art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).

Co się zmieni?

Od stycznia 2020 roku, kosztem firmy będą mogły być jedynie faktury wystawione do paragonów, które zawierały numer NIP.

Ustawa przewiduje sankcje w wysokości 100% podatku VAT zawartego na źle wystawionej fakturze. Sankcje nie tylko będą obejmować sprzedawców, ale również kupujących.

Czy musisz wymienić kasę fiskalną?

Od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie przepisy dotyczące wystawiania faktur tylko do paragonów z NIP kupującego. Czy to oznacza dla sprzedawców posiadających kasy fiskalne?

Przede wszystkim – informuj!

Czy wszystkie kasy muszą mieć możliwość zapisania na paragonie numeru NIP kupującego? Otóż nie muszą.

Jedynie co Ty musisz wiedzieć, to na czym polegają przepisy i informować o tym kupujących. Dla przedsiębiorców nie ma potrzeby wystawiania paragonu, a potem faktury do niego. Można od razu wystawić fakturę VAT, pomijając paragon.

Kupujący mogą być zdziwieni przychodząc do Was po 1 stycznia z paragonem bez NIP. Co zrobić by nie było zaskoczenia? Można w widocznym miejscu powiesić tabliczkę z informacją:

Kasa fiskalna nie wystawi paragonu z NIP! Jeżeli mamy wystawić fakturę, to musisz poprosić o nią od razu.

Co z kupującymi?

Kupując zakupy dla firmy należy od razu prosić o wystawienie faktury, a nie odkładać to na później, np. zbierając paragony z całego miesiąca i biorąc fakturę zbiorczo.

Zastanów się, czy coś może być kosztem w Twojej firmie przed zakupem, nie po nim. Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się z księgową!

Zastanawiam się tylko, jak rozwiążą to sklepy typu Ikea czy Castorama, gdzie fakturę pobiera się do paragonu z automatu ? jak myślicie?

Dz.U. poz. 1520